Gmina Rząśnik od dawna odwołuje się do tradycji nocy świętojańskiej, które, zdaje się, kilka lat temu w Polsce odżyły na nowo. W tym roku już po raz 14 w malowniczym otoczeniu nad Narwią zorganizowano imprezę na powitanie lata. Lata, które w miniony weekend w końcu postanowiło obdarzyć nas słońcem, dzięki czemu „Wianki” były niezwykle klimatyczne, przyjemne, a przede wszystkim cieszyły się bardzo dużą frekwencją.
Przypomnijmy, że noc świętojańska obchodzona jest w wigilię imienin Jana, czyli z 23 na 24 czerwca. Ponieważ wypadała w tym roku w środku tygodnia, rodzinne powitanie lata w tradycyjnym stylu zorganizowano w sobotę, 20 czerwca. Niezmienne pozostało miejsce - przepiękny brzeg Narwi w Nowym Lubielu. Wzorem lat ubiegłych najpierw poświęcono wodę i łodzie, a panie zaproszono do wicia barwnych wianków. Nad wodą rozłożono koce, by wspólnie spędzić czas, korzystać z piknikowych atrakcji i pięknego wieczoru. Dłuuuga kolejka ustawiła się, by popływać po Narwi łodzią.
Z czego wynika powrót do tradycji nocy świętojańskiej? Z pewnością to wynik ogólnego powrotu do słowiańszczyzny i wykorzystywania ludowych motywów w literaturze popularnej oraz innych nawiązaniach kulturowych. W tę właśnie atmosferę wprowadziły zespoły: Jerzy Święch z Kapelą i Kapela z Kurpi Białych. Wspólne piknikowanie umilali też: Studio Piosenki Ireny Zdunek oraz zespoły Zadra i Baby Full, czyli dzieci popularnego Sławomira Świerzyńskiego.
O kulinarnych tradycjach nie zapomniały miejscowe gospodynie. Było mnóstwo warsztatów zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, oczywiście związanych z ludowym rzemiosłem, ale tez rycerskimi walkami. I oczywiście wicie wianków, których tego wieczora powstało w mnóstwo. Niektóre panie zabrały do domu, ale część popłynęła z nurtem rzeki - w blasku ogromnego ogniska.
Atrakcją „Wianków” staje się niezwykle klimatyczny spektakl muzyczno-teatralny w wykonaniu uczniów z terenu gminy Rząśnik. Inicjatorem, reżyserem i choreografem zespołu i stowarzyszenia „Kwiat Paproci” jest Milena Kunert. Pokaźną grupę dzieci i młodzieży perfekcyjnie przygotowała do pokazu, który zachwycił licznie zgromadzoną w kręgu publiczność.
Jeśli ktoś czuje niedosyt lub spektaklu jeszcze nie widział, „Kwiat paproci” zaprasza w piątek, 26 czerwca, na Noc Świętojańską w Bielinie. Występ zaplanowany jest na godz. 21.15, ale impreza rozpocznie się już o godz. 19.


