materialy/info/med1/16475.jpg

Wydarzenia

Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną (FOTO)

10.05.2025
autor: SB, fot. ES
Godność, Szacunek, Samorealizacja, Tacy sami, Rozwój – między innymi takie hasła nieśli uczestnicy Marszu Godności, który przeszedł przez Wyszków.
 
5 maja jest Dniem Godności i Europejskim Dniem Walki z Dyskryminacją. - Celem obchodów jest wyrażenie sprzeciwu wobec dyskryminacji osób niepełnosprawnych w pracy, w urzędzie i w życiu codziennym. W tym dniu osoby te manifestują swoją obecność, przypominając o tolerancji i równouprawnieniu. To wyjątkowa okazja, aby pokazać, że każdy z nas ma równie prawo do aktywnego udziału w życiu społecznym, rodzinnym oraz zawodowym – podczas wyszkowskich obchodów Dnia Godności, 8 maja, podkreśliła przewodnicząca koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Ewa Gałązka.
Co ważne, w tej manifestacji wzięli udział nie tylko uczestnicy zajęć placówek prowadzonych przez PSOUU wraz z rodzinami - Warsztatów Terapii Zajęciowej, Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy i Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego - ale też wyszkowskie przedszkolaki oraz uczniowie. W licznym gronie uczestników marszu znaleźli się też przedstawiciele władz powiatu i gminy Wyszków oraz instytucji na co dzień współpracujących z niepełnosprawnymi. 
Obchody Dnia Godności to nie tylko marsz, ale też happening na placu Miejskim. Były występy artystyczne, wystawy, prezentacja samochodów służb ratunkowych, które zawsze budzą spore zainteresowanie najmłodszych. Przede wszystkim był to jednak czas na rozmowy, integrację i wspólną zabawę.
- Wszystkim osobom z niepełnosprawnością życzę, aby zawsze towarzyszyła im wiara w przychylność losu i ludzką życzliwość, a otwartość otoczenia była wsparciem w odkrywaniu i rozwoju ukrytych talentów – życzyła Ewa Gałązka. - Niech towarzyszy wam szacunek całego społeczeństwa, a każdy dzień będzie kolejnym krokiem w drodze do spełnienia marzeń. Życzę również rodzinom, najbliższym, osobom wspierającym, a także pracownikom naszych placówek otwartości, siły i dalszego zaangażowania w pomoc w przezwyciężaniu codziennych trudności osobom niepełnosprawnym. 
Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach zadania publicznego pn. „Poznać, przeżyć, zrozumieć VIII”
dofinansowanego ze środków Powiatu Wyszkowskiego.
WOK Hutnik - Koncert szantowy
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość