Baner desktopowy
Baner mobilny
materialy/info/med1/16651.jpg

Wydarzenia

Kiedy można niszczyć różne rodzaje dokumentów?

29.06.2025
autor: artykuł sponsorowany
W prowadzonej działalności gospodarczej gromadzone są dokumenty firmowe z różnymi okresami przechowywania. Niektóre z nich mogą zostać zniszczone już po kilku latach od powstania. Inne muszą pozostać w archiwum przez dłuższy czas. Zobacz, kiedy masz prawo je utylizować i jak to zrobić z zachowaniem zasad bezpieczeństwa?

Dwie kategorie dokumentów firmowych

Cała dokumentacja powinna być grupowana w archiwum w jednej z dwóch głównych kategorii:

  • A – dokumenty przechowywane wieczyście,

  • B – dokumenty firmowe, które można zniszczyć po upływie terminu przedawnienia.

Dane z kategorii A, które mają dużą wartość historyczną, kulturową czy społeczną i administracyjną, są archiwizowane w archiwum państwowym, a jednostka macierzysta, w której są generowane, przechowuje je przez okres 25 lat. W przypadku B można zniszczyć szybciej. Dane kategorii A dany podmiot musi przekazać do odpowiedniej jednostki terenowej archiwum państwowego. Nie można ich więc zutylizować, ale nie będą zalegać w zasobach przedsiębiorstwa czy w zewnętrznych archiwach. Więcej na temat dokumentów, które można niszczyć, znajdziesz w Bazie Wiedzy Rhenus Office Systems Poland : https://www.rhenus-office.pl/baza-wiedzy/jakie-dokumenty-firmowe-mozna-niszczyc/.

W firmach zasadniczo przetwarzane są dokumenty kategorii B. Dokumentację tworzą m.in.

  • faktury i rachunki,

  • akta osobowe,

  • umowy handlowe,

  • akta pracownicze.

Można je niszczyć po upływie terminu przedawnienia lub wówczas, gdy przestają być potrzebne. Zawsze, zanim dojdzie do niszczenia dokumentów, należy sprawdzić, jaki w ich przypadku obowiązuje ustawowy okres przechowywania akt.

Być może zainteresuje Cię: https://www.rhenus-office.pl/baza-wiedzy/jak-szybko-niszczyc-dokumenty/. Dowiesz się, jak wygląda ekspresowe niszczenie akt z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa w Rhenus Office Systems Poland.

Ustawowe okresy przechowywania dokumentów firmowych

Masz obowiązek archiwizacji dokumentów księgowych czy personalnych i zabezpieczenia ich przed nieuprawnionym dostępem osób trzecich czy zniszczeniem. Jak długo? Okresy przechowywania dokumentów są następujące:

  • 1 rok – dokumenty związane z rekrutacją pracowników;

  • 5 lat – dokumenty inwentaryzacyjne czy księgi rachunkowe oraz większość dokumentów księgowych i podatkowych, a także deklaracje ZUS, dokumenty gwarancyjne;

  • 10 lat – dokumentacja pracownicza, jeśli pracownik został zatrudniony przed 1 stycznia 2019 roku, oraz umowy handlowe;

  • 50 lat – karty wynagrodzeń pracowników zatrudnionych po 1 stycznia 2019 roku.

Terminy przechowywania dokumentów liczone są od końca roku, w którym powstały. Kiedy dobiegnie on końca, akta mogą być zutylizowane, z zachowaniem odpowiednich standardów. Firmy nie są zobowiązane do samodzielnej realizacji takich działań. Rhenus Office Systems Poland świadczy usługi niszczenia dokumentów firmowych po obowiązkowym okresie ich przechowywania. Na stronie: https://www.rhenus-office.pl/uslugi/niszczenie-dokumentow/ znajdziesz dokładny opis dokumentów firmowych wraz z okresem ich obowiązkowego przechowywania.

Dzięki skorzystaniu z takich usług możesz mieć pewność co do zachowania ram bezpieczeństwa danych. Jak podkreśla Rheus Office Systems Poland, dokumenty mogą być niszczone szybko, sprawnie, przy maksymalnej optymalizacji kosztów takich procesów, ale z minimalizacją ryzyka wycieku danych.

Look - Oferta wakacyjna na okulary przeciwsłoneczne
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom