Strażacy z całego powiatu, państwowi i ochotnicy, spotkali się w niedzielę, 21 czerwca, na powiatowych obchodach Dnia Strażaka.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w sanktuarium św. Idziego, po której strażackie pododdziały i goście przeszli na skwer Jana Pawła II. Jeszcze dzień wcześniej można się było obawiać ogromnego upału, ale w niedzielę nad Wyszków nadciągnęły czarne chmury i słychać było krążącą w pobliżu burzę.
- Spotykamy się dziś, aby uczcić święto ludzi, którzy każdego dnia z pełnym oddaniem stoją na straży bezpieczeństwa mieszkańców naszego powiatu - zgromadzonych powitał Komendant Powiatowy PSP w Wyszkowie st. bryg. Sławomir Pietrzak. - To wyjątkowa okazja, by wyrazić wdzięczność wszystkim strażakom Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych. Wasza gotowość do działania w każdej sytuacji, profesjonalizm, odwaga i poświęcenie sprawiają, że straż pożarna niezmiennie cieszy się ogromnym zaufaniem społecznym i jest postrzegana jako jedna z najważniejszych formacji służących obywatelom. Z okazji Dnia Strażaka życzę wszystkim strażakom, pracownikom cywilnym dużo zdrowia, satysfakcji ze służby, bezpiecznych powrotów z każdej akcji oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym. Niech nieustannie towarzyszy nam idea służby: Bogu na chwałę, ludziom na pożytek.
Dla Sławomira Pietrzaka była to szczególnie ważna uroczystość, ponieważ z rąk Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP nadbryg. Artura Gonery odebrał powołanie na stanowisko Komendanta Powiatowego PSP w Wyszkowie. Od maja, kiedy na emeryturę odszedł dotychczasowy szef jednostki mł. bryg. Rafał Balcer, Sławomir Pietrzak pełnił obowiązki komendanta. Pracę w Wyszkowie rozpoczął w 1998 r., po ukończeniu Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Pełnił różne funkcje w jednostce pożarniczo-gaśniczej, a w 2020 r. został zastępcą komendanta.
- Jego służba i praca przez te wiele lat dała mi pogląd na jego osobę, która jest spokojna, wyważona, ale jednocześnie rzetelna - nowego komendanta powiatowego chwalił komendant wojewódzki. - W maju tego roku powierzyłem mu pełnienie obowiązków i teraz, po blisko 2 miesiącach, z całą pewnością możemy powołać go na komendanta. Istotne dla mnie jest to, że kandydatura jednoznacznie spotkała się z akceptacją pani starosty, która musi swoją opinię wyrazić. Jestem przekonany, że będzie wykonywał tą funkcję w należyty sposób. Panie Komendancie, gratuluję.
- To wyróżnienie odbieram nie tylko jako wyraz uznania, ale także jako zobowiązanie do rzetelnej i pełnej zaangażowania służby - zadeklarował Sławomir Pietrzak. - Doskonale rozumiem obowiązki związane z troską o bezpieczeństwo mieszkańców całego Powiatu Wyszkowskiego. Dołożę wszelkich starań, aby Państwowa Straż Pożarna w naszym powiecie nadal skutecznie realizowała swoje zadania, rozwijała potencjał ratowniczy i była przygotowana do reagowania na wszelkie zagrożenia oraz wyzwania.
Nagrody, odznaczenia, awanse
Mianowanie komendanta nie było jedynym wyróżnieniem tego popołudnia.
Brązowe odznaki „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” otrzymali:
• st. ogn. Radosław Abramczyk (KP PSP Wyszków)
• st. ogn. Kamil Polak (KP PSP Wyszków)
Złote Medale za Zasługi dla Pożarnictwa:
• st. ogn. Szymon Sowa (KP PSP Wyszków)
• asp. Rafał Rogulski (KP PSP Wyszków)
Srebrne Medale za Zasługi dla Pożarnictwa:
• mł. kpt. Marcin Jaczewski (KP PSP Wyszków)
• dh Grzegorz Ponichtera (OSP Jaszczułty)
Brązowe Medale za Zasługi dla Pożarnictwa:
• st. sekc. Mariusz Zera (KP PSP Wyszków)
• dh Radoisław Kuchta (OSP Jaszczułty)
• dh Łukasz Reising (OSP Długosiodło)
• dh Mirosław Andryszczyk (OSP Sieczychy)
• dh Michał Ciach (OSP OSP Gulczewo)
• dh Milena Matwiejczyk (OSP Gulczewo)
• dh Rafał Skoczeń (OSP Gulczewo)
• dh Mateusz Skoczeń (OSP Gulczewo)
Awanse
• na stopień kapitana - Damian Sowiński (KP PSP Wyszków)
• na stopień aspiranta - Kamil Ponichtera (KP PSP Wyszków)
• na stopień sekcyjnego - Mariusz kaczorek (KP PSP Wyszków)
• na stopień starszego strażaka - Mateusz Bala (KP PSP Wyszków)
• na stopień starszego strażaka - Karol Uchal (KP PSP Wyszków)
Nagrody przyznane przez Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP
• mł. bryg. Przemysław Czuper (KP PSP Wyszków)
• st. kpt. Łukasz Żelazowski (KP PSP Wyszków)
Nagrody przyznane przez Zarząd Powiatu Wyszkowskiego
• mł. kpt. Marcin Jaczewski (KP PSP Wyszków)
• mł. kpt. Jakub Jechna (KP PSP Wyszków)
• asp. Paweł Urbaniak (KP PSP Wyszków)
• asp. Kamil Ponichtera (KP PSP Wyszków)
• asp. Damian Jechna (KP PSP Wyszków)
• st. sekc. Mariusz Rozenek (KP PSP Wyszków)
• st. str. Damian Kądziela (KP PSP Wyszków)
Wyposażenie
To świetny rok dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Komorowie (gmina Rząśnik). Rozpoczęła go z nowym samochodem ratowniczo-gaśniczym, a podczas niedzielnej uroczystości prezes dh Damian Murza odebrał decyzję o włączeniu jednostki do Krajowego Systemu Ratownicz-Gaśniczego.
W ubiegłym roku środków z Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej Powiat Wyszkowski otrzymał dofinansowanie w wysokości prawie 2,5 mln zł. Umożliwiło to zakup nowoczesnego wyposażenia ratowniczego, doposażenia wyszkowskiej jednostki straży oraz modernizację budynku komendy. Jednym z najważniejszych zakupów był ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy z funkcją dostarczania wody, który kosztował blisko 2 mln zł. Na tym zakupie skorzystały dwie jednostki OSP. Dotychczas używany samochód straż państwowa przekazała OSP w Rybnie, a ta z kolei swój samochód - OSP w Sieczychach (Gmina Długosiodło). Lekki samochód operacyjny dotychczas użytkowany przez KP PSP otrzymała jednostka OSP w Barcicach (Gmina Smianka).
Strażakom za ofiarną służbę podziękowali m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Wiesław Leśniakiewicz, poseł Mariusz Popielarz oraz starosta Marzena Dyl.


