Konkurs - Mazowiecki Senior Roku - czerwiec 2026
Uroczystość ku czci sierż. Mateusza Sitka (FOTO, WIDEO)

Wydarzenia

Uroczystość ku czci sierż. Mateusza Sitka (FOTO, WIDEO)

15.06.2026
autor: SB
W godny, podniosły sposób, w piątek 12 czerwca, w Wyszkowie oddano hołd śp. sierż. Mateuszowi Sitkowi – modlitwą, wspomnieniami, muzyką, w atmosferze żołnierskiego etosu i młodzieńczego ducha. 

Jak to jest, gdy Bogu pęka serce?

Rodzina i przyjaciele, uczniowie, wojsko, przedstawiciele służb i instytucji, samorządu oraz mieszkańcy, którzy chcieli pomodlić się w intencji śp. Mateusza Sitka, zebrali się w kościele parafii św. Wojciecha na Mszy św. pod przewodnictwem biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego. Uroczysty charakter podkreśliła obecność kompanii reprezentacyjnej 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, w której służył sierż. Mateusz Sitek.


 
- Jak to jest, gdy Bogu pęka serce? - do wiersza ks. Janusza Pasierba „Getsemani” w kazaniu nawiązał biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz. - Poeta używa czasu teraźniejszego, a nie przeszłego, bo Bogu nie tylko raz pękło serce. Pęka zawsze, ilekroć człowiek odrzuca Jego miłość. Pękło też serce Bogu 6 czerwca, 2 lata temu, kiedy przebito serce Mateusza. Wiemy, co się stało, kiedy pękło serce Jezusa. A co się stało, kiedy przebito serce Mateusza? Pojawiła się fala modlitwy, solidarności, współczucia z Mateuszem i jego rodziną, a także z żołnierzami Wojska Polskiego i z tymi, którzy stoją na straży naszego bezpieczeństwa. Módlmy się dzisiaj, by ta fala nie opadała z czasem. By ona nas wciąż wznosiła do czynów płynących z serca. Serca miłującego Boga, Ojczyznę i drugiego człowieka. Na wzór Najświętszego Serca Jezusa, któremu zawierzamy czyste i miłujące serce, biało-czerwone serce Mateusza.
Hołd Mateuszowi Sitkowi oddano nie tylko w kościele, czy później w murach szkoły. Oddało Mu go całe miasto podczas przemarszu głównymi ulicami Wyszkowa. Mimo deszczowej aury, mnóstwo osób zatrzymywało się, obserwując wojskową orkiestrę, licznie zgromadzonych żołnierzy i dziesiątki uczestników przemarszu. Jego celem było Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik”, które Mateusz Sitek ukończył jako absolwent klasy mundurowej, by następnie rozpocząć służbę wojskową.

Jego ofiara – nasza pamięć

W szkole kontynuowano część oficjalną uroczystości, odsłaniając tablicę upamiętniającą Mateusza – bohaterskiego żołnierza, ale też ucznia i kolegę.
- Jesteśmy tu dzisiaj, ponieważ pamięć o Nim jest naszym wspólnym obowiązkiem – podkreśliła dyrektor szkoły Monika Kluczek. - Obowiązkiem społeczności Powiatu Wyszkowskiego, nauczycieli, uczniów, obowiązkiem nas wszystkich. Postać Mateusza nie może zostać zapomniana. Jego tragiczna śmierć przypomina nam o najwyższej cenie, jaką przychodzi płacić za bezpieczeństwo naszej ojczyzny. Dzisiaj, kłaniając się nisko przed Jego poświęceniem, chcemy zapewnić, że etos służby i patriotyzmu, który Mateusz nosił w sercu, nie tylko nie przeminie, ale stanie się dla nas wszystkich żywym drogowskazem. Niech pamięć o Jego poświęceniu będzie fundamentem, na którym z poczuciem ogromnej odpowiedzialności będziemy budować przyszłość kolejnych pokoleń, pielęgnując wartości, dla których oddał to, co miał najcenniejsze. 
 
Tablicę z treścią:
 
Śp. sierż. Mateusz Sitek
19.10.2003 – 06.06.2024
Żołnierz Wojska Polskiego
Absolwent III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w CEZiU „Kopernik” w Wyszkowie
Zginął w obronie granic Rzeczpospolitej Polskiej.
Jego ofiara – nasza pamięć
 
odsłonili rodzice, państwo Emilia i Grzegorz Sitkowie.


 
Akt ustanowienia przez społeczność CEZiU „Kopernik” tablicy podpisali: mama Mateusza pani Emilia Sitek, starosta Marzena Dyl, biskup polowy Wiesław Lechowicz, przedstawiciel Ministra Obrony Narodowej, zastępca dyrektora Centrum Operacyjnego MON gen. bryg. Mariusz Kubarek, zastępca szefa sztabu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. bryg. Artur Kozłowski, dyrektor Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej płk Jerzy Banasiak, dowódca 1. Warszawskiej Brygady Pancernej płk Renart Skrzypczak, dyrektor ostrołęckiej delegatury Kuratorium Oświaty Teresa Michalak, dyrektor CEZiU „Kopernik” Monika Kluczek, uczennica III LO Maja Bajorek.

Gdzieś na szczycie góry wszyscy razem spotkamy się… 

Przejmującym wydarzeniem okazał się koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który był zwieńczeniem uroczystości. Uściślając, odbyły się dwa bezpłatne koncerty i na oba wejściówki rozeszły się w tempie błyskawicznym. 
- Dzisiejszy koncert jest nie tylko chwilą refleksji i zadumy, ale także wyrazem naszej wdzięczności wobec wszystkich żołnierzy stojących na straży bezpieczeństwa Polski – artystyczne spotkanie rozpoczęła starosta Marzena Dyl. - Niech ten koncert będzie czasem pamięci, skupienia i wspólnego oddania hołdu człowiekowi, który do końca pozostał wierny swoim wartościom i żołnierskiej przysiędze. Bo Mateusz nie jest tylko historią. Jest pamięcią, która zostaje w ludziach, którzy go znali i w tych, którzy dziś o nim słyszą. Dlatego dziś wracamy do Jego historii nie po to, żeby ją opowiedzieć jeszcze raz, ale po to, by pamięć o Nim trwała.
- Mateusz był człowiekiem pełnym marzeń, zaangażowania i miłości do ojczyzny – podkreśliła starosta. - Mimo młodego wieku, zapisał się w pamięci wielu Polaków jako osoba oddana drugiemu człowiekowi i gotowa do służby. Zanim został żołnierzem, był chłopcem. Nie bohaterem z nagłówków, tylko takim, który wychodzi z domu i mówi: „Mamo, zaraz wrócę”. Takim, który ma swoje sprawy, swoje plany i nadzieje. Był synem, kimś, na kogo się czeka, dla kogo zostawia się zapalone światło. Kimś, o kim mówi się: „Uważaj na siebie” i wierzy się, że to wystarczy. 
Ten koncert był nie tylko wyrazem pamięci o Mateuszu. Była to poruszająca opowieść o poświęceniu, odwadze, marzeniach, ale też młodości pełnej wiary i nadziei. Opowieść podniosła i patriotyczna, a jednocześnie młodzieńcza i dojrzała. 
Wyrazy uznania należą się chórowi I Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida, który, tak wspaniale komponując się z zespołem Wojska Polskiego, zaraził publiczność swoim młodzieńczym duchem. Ich wspólne wykonanie piosenki „Na szczycie” na długo pozostanie w naszej pamięci. Fantastycznie wykonali również „Wznieś serce nad zło” oraz „Tano na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”. 
W wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego usłyszeliśmy m.in. „Modlitwę o wschodzie słońca”, „Miejcie nadzieję”, „My, Pierwsza Brygada”, ale też utwory z musicali „Notre-Dame de Paris” oraz „Aida”. 

To był zaszczyt móc dorastać obok Ciebie

Koncert był nie tylko wydarzeniem artystycznym na najwyższym poziomie. Był też opowieścią o Mateuszu Sitku – żołnierzu, uczniu i przyjacielu.
- Mateusz należał do tych uczniów, których nie sposób zapomnieć. Cichy, spokojny, odpowiedzialny i pełen szacunku wobec innych – o swoim uczniu mówiła dyrektor CEZiU „Kopernik” Monika Kluczek. - Już jako uczeń klasy mundurowej wyróżniał się dyscypliną, zaangażowaniem i dojrzałością. Takie klasy wymagają nie tylko nauki, ale również siły charakteru, odporności psychicznej i ogromnego zaangażowania. Mateusz nigdy nie wybierał łatwiejszej drogi. Potrafił łączyć naukę, sport i obowiązki. Wszystko, czego się podejmował, wykonywał z pełnym oddaniem. Dla społeczności „Kopernika” Mateusz nie pozostanie jedynie nazwiskiem zapisanym w szkolnych kronikach. Pozostanie naszym uczniem, przyjacielem, młodym człowiekiem pełnym marzeń i wartości. Pozostanie naszą dumą i pamięcią.
- Dla wielu młodych osób, szczególnie uczniów klas mundurowych, Mateusz Sitek stał się symbolem drogi, którą sami rozważają – mówiła uczennica klasy wojskowej. - Imponowały mu służby specjalne i marzył, że kiedyś wstąpi w ich szeregi. Innej przyszłości dla siebie nie widział. Od lat rozwijał się również jako sportowiec. Sport uczył go wytrwałości, dyscypliny, pracy w zespole i przekraczania własnych granic. Jego historia inspiruje, ale też uczy, że służba to nie tylko honor, zaszczyt lecz również ogromna odpowiedzialność. Dla nas, uczniów klas wojskowych, Mateusz pozostanie kimś, kto pokazał, że mundur to nie tylko symbol, ale przede wszystkim odpowiedzialność, charakter i wierność swoim wartościom. Naszym zadaniem jest czcić Jego pamięć.
- Razem dorastaliśmy, uczyliśmy się i przeżywaliśmy najpiękniejsze lata młodości – wspominali koledzy i koleżanki z klasy. - Dziś wielu z nas również nosi mundur i może właśnie dlatego jeszcze lepiej rozumiemy, jakim człowiekiem był Mateusz. Pamiętamy Go jako spokojnego, skromnego i niezwykle konsekwentnego chłopaka. Nigdy nie musiał mówić o swoich wartościach. Było je widać w codziennych decyzjach, w postawie i w sposobie, w jaki traktował innych ludzi. Już wtedy był dla wielu z nas wzorem odpowiedzialności, dyscypliny i wierności swoim marzeniom. Dla nas jednak pozostanie przede wszystkim kolegą ze szkolnej ławki. Tym samym Mateuszem, który miał swoje plany, marzenia, jasno wybraną drogę. Dziś możemy powiedzieć jedno: To był zaszczyt móc dorastać obok Ciebie i nazywać Cię naszym Kolegą i Przyjacielem.
- Był przykładnym żołnierzem. Przykładem profesjonalizmu, dyscypliny oraz oddania wartościom wynikającym z roty przysięgi wojskowej. Był również człowiekiem pomocnym i koleżeńskim, który potrafi pozytywnie przebrnąć przez trudy służby i podtrzymać innych na duchu – mówił kolega z I Warszawskiej Brygady Pancernej. - W chwili próby pozostał w pełni wierny ideom, a Jego poświęcenie stało się inspiracją dla pokoleń żołnierzy, podkreślając wartość służby ojczyźnie i całego etosu żołnierza Wojska Polskiego. W I Warszawskiej Brygadzie Pancernej wspominamy Go jako bohatera, który nie tylko służył z nami na co dzień, ale przede wszystkim dał przykład żołnierskiego poświęcenia, chroniąc granicę państwową przed zagrożeniami. Jego odejście pozostawiło pustkę w naszych szeregach, lecz Jego wartości będą kształtować kolejne pokolenia żołnierzy.


 
Współorganizatorzy i partnerzy wydarzenia: Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej, Powiat Wyszkowski, Ministerstwo Obrony Narodowej, Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik” w Wyszkowie, Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, 1 Warszawska Brygada Pancerna, I Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Wyszkowie, parafia pw. św. Wojciecha w Wyszkowie. Patronat nad koncertem objął wicepremier, Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. 
- W imieniu całej rodziny Mateusza chciałabym wyrazić głęboką wdzięczność za to, że ten dzisiejszy dzień został zorganizowany i za to, że państwo przyszliście tutaj, żebyśmy mogli wspólnie uczcić pamięć Naszego Syna. Dziękujemy – organizatorom i uczestnikom uroczystości podziękowała Emilia Sitek. 
Zitcom - Naprawa telefonów, telewizorów, laptopów
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Poświęcenie kościoła św. Rodziny (WIDEO, FOTO)

Poświęcenie kościoła św. Rodziny (WIDEO, FOTO)

Historyczne wydarzenie dla świętującej 25-lecie parafii św. Rodziny w Wyszkowie. W sobotę, 20 czerwca, biskup Janusz Stepnowski dokonał poświęcenia świątyni.
zobacz więcej
Outsourcing księgowości - kiedy firma powinna przekazać finanse zewnętrznemu zespołowi?

Outsourcing księgowości - kiedy firma powinna przekazać finanse zewnętrznemu zespołowi?

Outsourcing księgowości to rozwiązanie dla firm, które chcą oddać obsługę finansowo-księgową specjalistom, zamiast budować pełny dział wewnętrzny. Najczęściej dotyczy to spółek z o.o., firm usługowych, e-commerce, startupów technologicznych i przedsiębiorstw, które szybko zwiększają skalę działania.
zobacz więcej
Blisko 1,5 mln zł dla samorządów w powiecie wyszkowskim (FOTO)

Blisko 1,5 mln zł dla samorządów w powiecie wyszkowskim (FOTO)

Przebudowa dróg, wymiana nieefektywnych urządzeń grzewczych czy realizacja projektów prozdrowotnych i senioralnych – to część zadań, które będą zrealizowane dzięki wsparciu władz Mazowsza. W sumie do beneficjentów z powiatu wyszkowskiego trafi blisko 1,5 mln zł. Umowy na dofinansowania zostały podpisane w środę, 10 czerwca, w Wyszkowie.
zobacz więcej
System magazynowy ERP - jak uporządkować stany, kompletację i przepływ towaru?

System magazynowy ERP - jak uporządkować stany, kompletację i przepływ towaru?

W firmach handlowych, produkcyjnych i dystrybucyjnych magazyn bardzo szybko staje się miejscem, w którym widać wszystkie słabości procesów. Nieaktualne stany, ręczne korekty, błędy przy kompletacji i brak kontroli nad rezerwacjami to problemy, które bezpośrednio wpływają na sprzedaż, obsługę klienta i koszty operacyjne.
zobacz więcej
Zitcom