Dla jednych szkolne dyktanda były lub są zmorą, inni wspominają je z uśmiechem. Zawiłości polszczyzny nie są straszne uczestnikom Wyszkowskiego Dyktanda - konkursu ortograficznego, już po raz 22. zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 4 pod hasłem „Kochać ojczyznę to miłować język, miłować język to nie kalać go błędami”.
Wojewódzki finał konkursu miał miejsce 11 kwietnia. Wzięło w nim udział 29 uczestników z klas siódmych i ósmych gminnych szkół podstawowych z powiatów wyszkowskiego i węgrowskiego, a także 15 uczniów ze szkół ponadpodstawowych. Najeżone ortograficznymi pułapkami teksty dyktand przygotowała dr Beata Żywicka z Instytutu Językoznawstwa i Literaturoznawstwa Uniwersytetu w Siedlcach.
Oto wyniki ortograficznej rywalizacji:
W kategorii szkół podstawowych :
• I miejsce – Lena Nasiadko ze Szkoły Podstawowej w Długosiodle
• II miejsce – Lena Fijał ze Szkoły Podstawowej w Porządziu
• III miejsce – Barbara Warowna ze Szkoły Podstawowej w Zabrodziu oraz Maria Szewczyk ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Wyszkowie
Wyróżnienia otrzymali: Aleksandra Kosiorowska ze Szkoły Podstawowej w Starym Lubielu, Bartosz Woźniak ze Szkoły Podstawowej w Zabrodziu, Sandra Zaręba ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wyszkowie i Gabriela Świętoń ze Szkoły Podstawowej w Adelinie.
W kategorii szkół ponadpodstawowych :
• I miejsce – Maria Łakoma z I LO w Węgrowie
• II miejsce – Bartosz Wyszyński z I LO w Wyszkowie
• III miejsce – Kacper Dziubiel z ZS nr 3 w Wyszkowie
Wyróżnienia otrzymali: Weronika Piórkowska z ZS nr 1 w Wyszkowie, Julia Wawrynow z ZSP w Węgrowie, Mateusz Gosik z ZSP w Łochowie.
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom konkursu Wyszkowskie Dyktando oraz ich opiekunom. Panu Staroście Powiatu Wyszkowskiego dziękujemy z przyjęcie honorowego patronatu i ufundowanie nagród laureatom.